Djelatno vrijeme muzeja/Museum time: 08.00 - 19.00

Predstavljanje knjige za blagdan sv. Ante, Dan grada Knina

U sklopu proslave Dana grada Knina, blagdana sv. Ante, u Kninskom muzeju predstavljena je knjiga – katalog izložbe: Tradicijsko lončarstvo ručnog kola u Erveniku, autorice mag. ethnol. et anthrop. Zoje Radić, voditeljice Etnografskog odjela Kninskog muzeja. Knjigu su predstavili ravnatelj Kninskog muzeja, Zvonimir Jelić i autorica. Selo Ervenik, smješteno u zaleđu sjeverne Dalmacije, jedan je od rijetkih poznatih i istraživanih centara tradicijskog lončarstva ručnog kola na području Republike Hrvatske.

Autorica knjige dala je povijesni pregled i prezentirala složeni proces tehnologije izrade kuhinjske keramike, prethodno oblikovane na ručnom lončarskom kolu i nakon procesa sušenja pečene na otvorenoj vatri. Osim cjelovite analize procesa proizvodnje, odnosno tehnike rada, te pripadajućih alata i pomagala, detaljno su opisani i dokumentirani finalni proizvodi. Posebnost ove knjige je što je autorica odradila kompletan dizajn i snimila brojne fotografije, kojih je, zajedno s arhivskima, koje je snimila pok. Olga Oštrić 1962., ukupno 95. Tekst u knjizi je dvojezičan, hrvatsko-engleski.